Ana içeriğe atla

İki Taraflı Ticaret için Gürbüz Mekanizma Tasarımı

Tarih:  -

Konum:  A216

Konuşmacı: Kamyar Kargar

Özet: Mekanizma tasarımı istenilen sosyal, çevresel ya da ekonomik sonuca ulaşabilmek için gerekli ve yeterli koşulları araştırır. Bireylerin kendi çıkarlarını enbüyüklediği ve bireylerin tercihleri konusunda bilginin tam olmadığı varsayımlarını yapar. Mekanizma tasarımı literatürünün en çok bilinen problemlerinden biri iki taraflı ticaret problemidir. En yaygın pazar etkileşimi olan iki taraflı ticarette bölünemeyen bir mal üzerine pazarlık eden satıcı ve alıcı olmak üzere iki taraf vardır ve tarafların eşya üzerindeki değerlemeleri özel bilgidir.

Bu çalışmanın konusu Baskın Strateji Teşvik Uyumluluğu ve Nihai Birey Rasyonelliği özellikleri taşıyan İki Taraflı Ticaret mekanizmalarıdır. Problemin belirsizlik içeren hali de çalışılmış, box ve φ-divergence belirsizlikleri altında gürbüz modeller geliştirilmiştir.

Bio: Kamyar Kargar Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde doktora adayıdır. Lisansını Tebriz Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesini Tahran TMU Üniversitesi'nin aynı bölümünden almıştır. Belirsizlik altında oyun kuramı ve mekanizma tasarımı ile dağıtımsal gürbüz optimizasyon ilgilendiği araştırma alanlarıdır.